Divebi.com

Google Search Console

Google Search Console’a Site Haritası Nasıl Eklenir?

Yayınlanan

İcerisinde

Google Search Console

Bu rehberimde, web sitem index almıyor, Google search console‘a site haritası nasıl ekleyebilirim? sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bir çoğumuz internet sitemizi arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sonuçlar arasında yer almasını isteriz. İnternet sitemizi arama motorları arasında en popüler olan Google‘dan hızlı bir şekilde index aldırmak için sitemizin haritasını Google Search Console‘a eklemek gerekiyor.

Google Search Console,a site haritası eklemeden önce site haritası çeşidi; internet sitelerine veya tercihe göre değişebiliyor. Bütün site haritaları için geçerli olan bir kural var. Tek bir site haritası boyutu en fazla 50 MB bilgi ve 50.000 adet URL barındırabilir. Oluşturulan, site haritaları search console‘a site haritası veya site dizin haritası olarak gönderebilirsiniz.

Site Haritası Nedir?

Arama motoru botları web sitenizdeki tüm sayfaları teker teker dolaşarak, arama motorunun sahip olduğu kendi algoritmasına göre gruplandırır ve ziyaretçinin karşısına arama sonuçları olarak getirir. Gruplandırılan içerikleriniz ve kategorileriniz bağlantı adreslerini barındıran çıktıya site haritası yani sitemap denir.

Google’a Site Haritası Ekleme

Öncelikle robots.txt dasyamızın içerisinde site haritanızı belirtmek, arama motorları ve Google’ın site haritanızı bulmasında yardımcı olur.

Robots.txt site haritası belirtme kodu örnek olarak:
Sitemap: https://siteniz.com/sitemap_index.xml

Google Search Console’a Site Haritası Ekleme

Öncelikle, internet sitenizi Google Search Console‘a mülkü doğrulamanız gerekiyor. Doğrulamış olduğunuz mülke tıklayın.

Seçmiş olduğumuz mülke tıkladıktan sonra, sol menüde bulunan Site Haritaları sayfasına girin. Girmiş olduğumuz sayfada karşınıza çıkan Yeni bir site haritası ekleyin kısmına site haritanızın yolunu yazın.

Yeni bir site haritası ekleyin başlığı altında internet sitenizin site haritasının uzantısını yolunu yazarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Örnek olarak: https://divebi.com/sitemap.xml

Son olarak gönder butonuna tıkladığınızda internet sitenizin site haritası onay için Google ekibine gönderilir.

Google Search Consolea Site Haritası Nasıl Eklenir
Google Search Consolea Site Haritası Nasıl Eklenir
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Olan Gönderiler